Menu Planning

Choose your menu from one of our several delicious Sample Menus or Build Your Own from our PRO menu.

After you have submitted your Menu Details Form and menu selections, we provide you with a complete shopping list of food stuffs and supplies. Before your launch you'll receive a notebook of your selections with recipes and helpful hints.

Food Buy & Pack Methods

With the PRO Food Buy & Pack we purchase the food, reduce the packaging and carefully pack the food for you. In addition to the meals that appear on the menu, we also supply a put-in breakfast and take-out lunch (if we do your take-out shuttle). We offer two choices for your food packing method - the PRO Pack and the Combo Pack. Whether we pack into your coolers and boxes, ours, or a combination, we work with you to be sure the overall volume of the food fits sensibly into your rafts.

Which Food Buy and Pack method suits your needs?

The PRO Pack - $30/day of your trip:

If you are tight for space on your boats, this pack is for you. Similar items are packed together, much like your pantry. Condiments are in one box, breakfast supplies in another. Coolers are split into meat, dairy, and produce. Cans and fruit are in crates, durable vegetables in dry bags.

Pros:

  • The PRO Pack makes the most efficient use of limited storage space.
  • Like items are packed together; for example - all the breakfast items are packed together, all the pasta is together, all the cookies are together.
  • Your boxes empty evenly throughout your fleet.
  • You're able to utilize fresh foods as they ripen, and respond to changes in the weather or your schedule.
  • The PRO pack is the least expensive option.

Cons:

  • Someone will need to pull specific supplies for each meal.
  • It takes more time initially for group members to identify whose raft has what, so shopping is more time consuming.
  • You have to consolidate foods to make room for garbage.

The Combo Pack $40/Day of your trip:

Dry & canned goods are packed in order by camp, and coolers are split into Meat, Dairy and Produce coolers.

Pros:

  • Canned and dry goods are quickly located in the Camp Box.
  • Separate coolers for different types of food allows different temperatures in each cooler, and keeping the tomatoes all together makes the cooler pack more efficient.

Cons:

  • The food occupies more dry box space than the PRO Pack
  • Allows less ease of meal re-scheduling.
  • There is no obvious place to store leftovers and unused supplies from the camp box if you convert that day's box to a garbage container. 
  • It requires more time for our Food Packer to separate food stuffs into meals and pack them as efficiently as possible, and so, costs more.
PRO Ice

PRO offers the longest lasting ice in Grand Canyon - ONLY available with a PRO food pack. We freeze super-cold ice directly into our coolers, and into yours when you send them to us early enough (two weeks freeze-time is needed). Solid ice, and a pre-frozen cooler, lasts far longer than block ice which contains air pockets, cracks and impurities. The process of making PRO Ice takes time - we freeze three layers to create a flat food-packing surface. For a Grand Canyon trip we fill the cooler about 2/3 full of ice. We use plastic grates on top of the ice keep your food from sitting in melted water.

Food Pack Costs

A PRO Food Pack consists of:

Food Buy & Pack Method ($30 or $40/Day of your trip)
+
Cost of Food (average $18/person/day)
+
PRO Ice ($60/cooler)

Sample Menus
PRO Classic II (for meat lovers)
Meat/Veggie Combo
Winter Hearty
   

Adobe Reader is required to view these sample menus - a free download is available at www.adobe.com

Menu Planning Forms

 

Home | Painless Private | Gear Rental | Food Pack | Shuttles | Equipment Sales | Contact Us

© 2015 Professional River Outfitters, Inc.